Mobil SEO Nedir ve Masaüstünden Farkı Nedir?

blog post

Mobil SEO Nedir ve Masaüstünden Farkı Nedir?

İnsanlara tüm cihazlardan ulaşmak için sadece masaüstünde değil, mobilde de arama motorları için optimizasyon yapabilirsiniz.

İnsanlar , web ile çeşitli şekillerde etkileşim kurarak mobil cihazlarında giderek daha fazla zaman harcıyorlar . Ancak telefonunuzu veya tabletinizi bir masaüstü bilgisayar gibi kullandığınızda bile, ikisi arasında arama motorlarının çalışma şekli de dahil olmak üzere birçok fark vardır.
İnsanlara tüm cihazlardan ulaşmak için sadece masaüstünde değil, mobilde de arama motorları için optimizasyon yapabilirsiniz. Masaüstünün aksine, mobil arama motoru optimizasyonu (SEO), kullanıcının konumundan, ekranının boyutundan, cihazın işletim sisteminden ve daha fazlasından etkilenir. Bu farklılıkları anlamak , cihazlar arasında sıralamanızı iyileştirmenizi ve işinizi büyütmenizi mümkün kılar .

Mobil SEO Nasıl Farklıdır?
Mobil cihazlar için optimizasyon, masaüstü SEO'nun aynı en iyi uygulamalarının çoğunu gerektirir. Ancak mobil arama sonuçları, ek bir dizi faktörden etkilendikleri için masaüstü aramalardan çok daha değişkendir.
Sayfa organizasyonu, kullanıcı konumu, işletim sistemi, ekran boyutu ve daha fazlası, hangi içeriğin en üst sıralarda yer alacağını etkiler. Bu değişkenlerin etkileşimi, arama motoru tarama, indeksleme ve sıralama işlemlerinin cihazlar arasında farklılık gösterdiği anlamına gelir. Mobil SEO, herhangi bir cihazda başarılı olmak için bir çerçeve sağlar. Ancak öncelikle, masaüstü ve mobil arasındaki farkın ne olduğunu ve bu farklılıkların arama sonuçlarını nasıl etkilediğini bilmek önemlidir.

İşte ayrıldıkları nokta:
Arama motoru sonuç sayfaları (SERP'ler)
Masaüstü ve mobil SEO arasında en çok farklılık gösteren şey, Arama Motoru Sonuç Sayfalarının (SERP) düzenidir . Cep telefonları masaüstü ekranlarından daha küçük olduğu için Google'da 2 sütun için yeterli alan yoktur. Bu, bir masaüstü arama sonucunun sağ tarafındaki herhangi bir şeyin organik arama sonuçlarının üstünde veya altında yığılacağı ve ilk sayfada daha az sonuç gösterileceği anlamına gelir; bu, özellikle ücretli listelemeler (tıklama başına ödeme sonuçları) için geçerlidir. Ayrıca, Bilgi Grafiği paneli mobil SERP'lerin en üstünde görüntülenir; bu, bir web sorgusunu özetlenmiş bilgilerle yanıtlayan içerik bloğudur, böylece herhangi bir bağlantıya tıklamanız gerekmez. Benzer şekilde, Yer İşaretleri, Yapılacak Şeyler ve Google Benim İşletmem sonuçları, mobil SERP'lerin en üstünde yer alır. Bu çekici,son derece etkileşimli içerik, arama sonuçlarını sayfada daha aşağılara iter. Ancak masaüstünde, sonuçların sağındadır.

Yer
Çoğu modern cep telefonunda, arama motorlarına sabit masaüstü bilgisayarlardan daha doğru konum verileri sağlayan bir küresel konumlandırma sistemi (GPS) bulunur. Bir cihazın GPS'i olmasa bile, cep telefonlarının arama motorlarına konum verilerini vermenin başka yolları vardır, bu da arama sonuçlarını etkiler. Bu, mobil arama sonuçlarının masaüstü arama sonuçlarından çok daha değişken olmasının başlıca nedenlerinden biridir—Bangkok'ta bir şey ararsanız, sonuçlar muhtemelen New York'ta yaptığınız aramadan çok farklı olacaktır. Ancak, her ikisinde de bir Google hesabına giriş yaptıysanız, masaüstü aramaları cep telefonunuzun fiziksel konumundan da etkilenir. Bazıları, mobil aramalarda konum bilgilerinin ağırlığının daha yüksek olduğuna, yani sonuçlar üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğuna inanıyor. Örneğin, Telefonunuzda bir restoran ararken bir harita sonucu alma olasılığınız masaüstünden daha yüksek olabilir. Ancak, Google'ın reklam platformu AdSense, reklamverenlerin reklamları posta koduna veya posta koduna göre coğrafi olarak hedeflemesine izin verdiğinden, hangi tıklama başına ödeme reklamlarının gösterileceğini de değiştirebilir. MobileMoxie's ile konumun arama sıralamanız üzerindeki etkisini test edebilirsiniz.

Telefon işletim sistemi
Mobil arama sonuçları, telefon işletim sistemlerinden de etkilenir. Bu, özellikle Google, sorgunun uygulama odaklı bir amacı olabileceğini düşünüyorsa geçerlidir. Bu durumda, arama motorlarının bir uygulama paketini, yani doğrudan uygulama mağazasındaki bir uygulamaya bağlanan uygulama simgelerinin renkli ızgaralarını gösterme olasılığı daha yüksektir. "Çalıştır izleyici", "eğlenceli oyun" veya "görüntü düzenleyici" gibi anahtar kelimeler, uygulamaları sıralama eğilimindedir, çünkü bu anahtar kelimeler, insanların sıklıkla kullandığı ve indirdiği uygulamalarla ilişkilendirilir. Google, yalnızca telefonunuzun işletim sisteminde, genellikle iOS veya Android'de çalışan uygulamalar içeren uygulama paketlerini gösterir. Çoğu uygulama masaüstünde çalışmadığından, uygulama paketleri genellikle masaüstü sonuçlarında görüntülenmez.

Ekran boyutu
Google, arama sonuçlarını, arama yapmak için kullandığınız cihaza uyacak şekilde uyarlar. Bu, sayfada kaç sonucun göründüğünü etkiler. Tabletler piyasaya sızdığında, SERP düzenlerine daha da fazla varyasyon eklediler.

Diğer faktörler
Son olarak, Google'ın yeni arama yetenekleri vardır ve bazıları mobil cihazlara özeldir . Örneğin, Google artık artırılmış gerçeklik (AR) üzerinden arama sunuyor . Bu teknoloji, Google'ın mobil cihazınızdaki kamera çerçevesinde buldukları hakkında arama sonuçları sağlamasına olanak tanır. Diyelim ki bir golden retriever köpeğiniz var. Köpeğiniz çerçeve içindeyken mobil cihazınızın kamerasını açarsanız, Google köpek ırkını belirleyecek ve bununla ilgili arama sonuçlarını ortaya çıkaracaktır. Mobil SEO uzmanları, cihazlardaki arama özelliklerinin daha etkileşimli olmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

mobil-seo-nedir-ve-masaustunden-farki-nedir

Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızda yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgilere ve açıklama metinlerinden ulaşabilirsiniz.