Twitter Pazarlama Etkinliği Nasıl Ölçülür?

blog post

Twitter Pazarlama Etkinliği Nasıl Ölçülür?

Twitter'ın kendisi, tweet'lerin tüketicileri nasıl etkilediğini ölçen analitik araçlar sunar.

Temel İstatistikleri İzleme
Temel verileri takip etmek isteyen işletmeler, belirli bir zaman diliminde işletmenin kaç kez tweet attığını, oluşturulan yanıtların ve “tekrar tweetlerin” sayısını ve bunların sayısı gibi metrikleri izleyen Twitalyzer ve Klout gibi programları kullanabilir. Şirketin Twitter'da aldığı ve doğrudan yanıt olmayan sözlerin sayısı. Bunlar, takipçi sayısı gibi tüm Twitter kullanıcılarının gördüğü temel bilgilere ektir.

Erişimi İzleme
Twitter Analyzer gibi analiz araçları, bireysel tweetlerin benzersiz okuyucuları, retweet edilen yüzdesi, bu tweetlerdeki hangi bağlantıların gerçekte okunduğu ve bu tweetlerin belirli bir günde gerçekte kaç kez okunduğu hakkında daha fazla bilgi edinir. Tweet Etkisi gibi programlar, iş kullanıcısının, örneğin, hangi tweet'lerin takipçi sayısında artış veya azalma ile sonuçlandığını belirlemesine yardımcı olur ve bu da kullanıcının pazarlama mesajlarını bilemesine yardımcı olabilir.

Etkiyi Ölçme
Twitter'ın kendisi, tweet'lerin tüketicileri nasıl etkilediğini ölçen analitik araçlar sunar. Örneğin, bir şirketin web sitesi içeriğinin ne kadarının Twitter ağında paylaşıldığını ve Twitter'ın web sitesine gönderdiği trafik miktarını gösteren veriler vardır. Ayrıca şirketin "Tweet" düğmesinin kurumsal web sitesinde ve diğer reklam ve pazarlama ortamlarında oluşturduğu yanıtı ölçmenin yolları da vardır. Klout, retweet sıklığı, bu retweetlerin ne kadar ileri gittiği ve kullanıcının takipçilerinin etki düzeyleri dahil olmak üzere etkiyi ölçmek için 30'dan fazla faktörü göz önünde bulunduran 1'den 100'e kadar bir sayı olan bir Klout Puanı verir.

Daha Fazla Girdi İçin Araştırma
Twitter, 2012 yılında araştırma firması Nielsen Co. ile birlikte çalışarak Twitter Anketleri adlı bir araç geliştirdi ve başlangıçta küçük bir reklamveren grubu tarafından test edildi ve markaların Twitter'ın Tanıtılan Ürünler programı aracılığıyla yürütülen kampanyaların sonuçlarını ölçmesine ve anlamasına yardımcı olmayı amaçladı. Marka anketleri, kullanıcılara mobil cihazlarda ve masaüstü bilgisayarlarda görünür ve onları satın alma amacı, ürün farkındalığı ve diğer metrikler hakkında bilgi toplamak amacıyla doğrudan tweet'in içinden bir anket doldurmaya davet eder.

twitter-pazarlama-etkinligi-nasil-olculur

Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızda yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgilere ve açıklama metinlerinden ulaşabilirsiniz.